(telefon.png) +420 224 805 460  (email.png) info@dacr.cz
>> VŠECHNY AKTUALITY   |   >> ARCHIV AKTUALIT

8.12.2015 Předseda Zemědělského svazu znovu zvolen viceprezidentem COGECA

Ve čtvrtek na jednání prezidia evropské organizace zemědělských družstev – COGECA, byl předseda Zemědělského svazu Ing. Martin Pýcha podruhé zvolen jejím viceprezidentem. Ing. Pýcha obhájil mandát a zůstává tak jediným členem vedení COGECA z řady nových členských zemí.

Prezidium COGECA volilo prezidenta a 4 viceprezidenty na tříleté funkční období. Prezidium Ing. Martin Pýcha se stal poprvé viceprezidentem Cogecy na zasedání v prosinci v roce 2012. Letos na tuto pozici opět kandidoval spolu s dalšími 6 kandidáty z Portugalska, Finska, Litvy, Německa, Řecka a Polska. Pýcha byl opětovně zvolen na prosincovém shromáždění - společně se zástupcem Německa Thomasem Memmertem měli nejvyšší počet hlasů, 95 z celkových 121. Dalšími viceprezidenty byli zvoleni Antonio Figueiredo z Portugalska a Vasileiros Parolas z Řecka. Prezidentem Cogecy byl zvolen Švéd Thomas Magnusson, který na této pozici vystřídal Christiana Péese z Francie.
Je velmi žádoucí mít českého zástupce tak vysoce postaveného v evropské zemědělské organizaci, což pozitivně hodnotí i ministr zemědělství ČR Ing. Marian Jurečka. Velkým přínosem jsou samozřejmě zprostředkované legislativní informace a postřehy, které by se běžný zemědělec sám nedozvěděl. V neposlední řadě se také do České republiky dostanou podněty a pozitivní příklady z jiných evropských zemí. I proto například zorganizoval Zemědělský svaz spolu s organizací COGECA na podzim v Praze mezinárodní konferenci na téma fungování odbytových družstev v EU a ČR.
Nejdůležitější na Pýchově práci jako viceprezidenta COGECA je lobbing za české zemědělce. Ti to totiž na evropském hřišti nemají jednoduché vedle organizací z velkých zemí, jako je například Německo, Francie, Španělsko či Itálie. Proto je pochopitelné, že Ing. Martin Pýcha post viceprezidenta OGECA opět kandidoval. Sám ke své kandidatuře řekl: „Je důležité neustále na evropské úrovni vysvětlovat podmínky zemědělců a jejich družstev v ČR ale i jiných nových zemí, neboť u nás je situace výrazně odlišná od starých zemí. Navíc nás v roce 2016 čeká tzv. mid-term review tj. vyhodnocení zemědělské politiky EU v polovině plánovacího období a tento krok v minulosti přinášel významné změny pro evropské zemědělce. I nyní se budou otvírat otázky jako je rozpočet SZP EU či navýšení ekologicky zaměřených ploch EFAs na 7% a další důležitá témata a proto je třeba být s evropskými institucemi v co nejužším kontaktu.“
COGECA je evropskými institucemi uznávána jako hlavní zástupce a mluvčí sektoru zemědělských družstev. V současné době zastupuje zájmy cca 40 000 zemědělských družstev zaměstnávajících asi 660 000 lidí a disponujících ročním obratem přes 300 miliard eur.  
 
Zdroj: Zemědělský svaz ČR, www.zscr.cz

Galerie

ZS ČR (logo ZS.png)  (l2.png)  (l3.png)  (l4.png)

ADRESÁŘ ČLEN